BarnehageProfilen  ..... Regionale nøkkeltall for barnehagesektoren                                                                       Oppdateringer    Hjelp
Skip Navigation Links
Barn og dekningsgrader  > Barn fra minoriteter > Benchmarking
Denne modulen belyser antall barn i barnehage og dekningsgraden for barn fra språklige og kulturelle minoriteter.
Tabell 1 viser antall minoritetsbarn i kommunene, hvor mange av de som er i barnehage og barnehagenes dekningsgrad - i aldersgruppene 0-5 og (fra 2009) 1-5 år.
Tabell 2 viser antall barn fra minoriteter og med antall etnisk norske barn - og dekningsgraden i barnehage for de to gruppene.
Tabell 3 viser antall etnisk norske barn og barn fra minoriteter i barnehagene - og den prosentvise fordelingen på de to gruppene.
Moduler som sammenlikner og rangerer regionene etter de samme kjennemerkene finnes fra menyen i høyre spalte.
  Skip Navigation Links
DinRegion
Benchmarking
.
.
.
     
Velg type region  >>>
  Velg fylke >>>
 
  << Modulen åpner med å rangere alle landets kommuner. Hvis du vil se bare kommuner i ett fylke velger du fylke i valgboksen til venstre. For å rangere fylker, landsdeler storbyer, regioner velger du det under type region.
     
     
Tab 1. Barn fra minoriteter. Antall barn i barnehage og dekningsgrad. 2012
Region 
Barn fra minoriteter. 0-5 år 
Barn fra minoriteter. 1-5 år 
Barn i barnehage 
Dekningsgrad. Prosent (Descending)
Barn i barnehage 
Dekningsgrad. Prosent 
Hemne26162,526200,0
Engerdal15150,015214,3
Steigen13144,413216,7
Inderøy21140,021190,9
Bygland14140,014175,0
Sørfold9128,69128,6
Dovre18128,617141,7
Sokndal6120,06120,0
Vestre Slidre19118,819146,2
Risør38115,237123,3
Lyngen8114,38160,0
Valle8114,38133,3
Lund26108,324126,3
Tolga17106,317113,3
Birkenes41105,141120,6
Kautokeino4100,040,0
Vadsø53100,050108,7
Storfjord6100,06150,0
Moskenes8100,08133,3
Forsand6100,06100,0
Etnedal4100,000,0
Bardu2295,721110,5
Åmli1794,417121,4
Sør-Fron1392,912109,1
Tinn4992,548109,1
Nesna2790,027103,8
Vegårshei990,09100,0
Rollag888,98100,0
Grue1688,91593,8
Brønnøy4387,84297,7
Volda4686,846115,0
Ørsta5086,24896,0
Etne2683,92692,9
583,35125,0
Roan583,3466,7
Åfjord583,3583,3
Vanylven1083,31090,9
Bremanger2583,324104,3
Fjaler583,3583,3
Aure1982,61990,5
Sunndal3382,533110,0
Tingvoll1881,818120,0
Hyllestad981,8990,0
Dyrøy480,0480,0
Ibestad480,0480,0
Holtålen880,0777,8
Sauda2080,02087,0
Bykle1280,01292,3
Ulstein5979,75895,1
Vestvågøy5778,157100,0
Måsøy777,87100,0
Lørenskog41877,441789,5
Ørskog1777,31794,4
Herøy5177,34888,9
Krødsherad1076,91083,3
Verdal4976,64885,7
Røros2275,92184,0
Froland3175,63183,8
Flakstad675,0675,0
Øyer3874,53886,4
Hadsel5774,05793,4
Namsos7474,07487,1
Nedre Eiker23873,923587,7
Oppdal3173,83191,2
Nordre Aker37173,600,0
Kragerø6973,46987,3
Iveland1173,31184,6
Salangen872,7888,9
Voss5671,85683,6
Giske3571,434100,0
Stordal1071,4981,8
Selje571,4583,3
Solund571,45100,0
Gulen1571,41583,3
Ringebu2071,42083,3
Alvdal1071,41090,9
Stor-Elvdal1071,41090,9
Hvaler571,4571,4
Gjerdrum4170,74180,4
Båtsfjord2470,62195,5
Flora8870,48885,4
Flekkefjord4570,34581,8
Leksvik770,0787,5
Gjerstad1470,01482,4
Drangedal2170,02184,0
Skjåk770,0777,8
Suldal1669,61680,0
Hjelmeland3269,63183,8
Rana8669,48584,2
Bodø19269,119083,7
Vikna2069,01986,4
Eidskog2069,02087,0
Lier24768,624485,0
Drammen98368,597683,0
Seljord1368,41372,2
Søndre Nordstrand1 09568,400,0
Alstahaug4368,343100,0
Stryn7667,97584,3
Sund3867,93888,4
Hitra3167,43193,9
Stranda3567,33589,7
Orkdal3967,23979,6
Østre Toten6767,06783,8
Ullensaker32466,832281,7
Kvæfjord2066,72083,3
Gildeskål1066,7969,2
Vefsn3866,73882,6
Skodje2066,71970,4
Eidfjord866,7872,7
Siljan866,7888,9
Vang1466,714127,3
Lesja666,7666,7
Spydeberg2066,71967,9
Alna1 45666,400,0
St. Hanshaugen33066,300,0
Bømlo7466,17383,0
Ås17565,517377,9
Vinje1765,41770,8
Sel1765,41777,3
Nordkapp1565,21568,2
Finnøy2665,02578,1
Øystre Slidre1365,01372,2
Skiptvet1365,01368,4
Meråker1164,71191,7
Sigdal1164,71168,8
Oppegård13964,713775,7
Lenvik4964,54981,7
Vestnes2964,42980,6
Stange6564,46576,5
Hurum5264,25275,4
Rygge6864,26874,7
Frøya5564,05472,0
Vågan4663,94577,6
Balsfjord763,6777,8
Berg763,6562,5
Gol3563,63577,8
Farsund3863,33769,8
Hamar17163,316877,8
Sola26263,326276,4
Stokke7463,27478,7
Bamble5563,25275,4
Vestby10663,110574,5
Trondheim1 10463,11 09476,4
Elverum10762,910472,2
Stovner92462,900,0
Levanger5962,85778,1
Ski21262,720977,1
Notodden5262,75175,0
Grorud75362,600,0
Lindås5762,65774,0
Tranøy562,5571,4
Tysfjord562,5583,3
Gjemnes562,5480,0
Strand6562,56480,0
Bjerkreim1562,51376,5
Evje og Hornnes2562,52567,6
Nore og Uvdal562,5562,5
Askim15462,315478,2
Øvre Eiker9262,29276,0
Gjøvik17062,016775,9
Midsund1361,91372,2
Kongsberg19961,819774,6
Alta8461,88275,2
Sande2161,82175,0
Træna861,5872,7
Andebu2461,52466,7
Stord10761,510669,7
Hammerfest7861,47776,2
Sykkylven5461,45374,6
Eigersund8761,38775,0
Førde6361,26375,0
Molde10261,110279,7
Vaksdal1460,91473,7
Sør-Varanger4560,84478,6
Bærum97960,697773,8
Skedsmo54060,553970,7
Larvik27060,426771,4
Årdal3260,43284,2
Nes7960,37872,2
Kristiansand66260,265272,4
Eidsvoll11960,111770,9
Hasvik960,0964,3
Skjervøy960,0981,8
Steinkjer6960,06970,4
Averøy1860,01878,3
Leikanger660,0666,7
Nes2160,02177,8
Vågå660,0675,0
Nittedal11959,811872,8
Lillesand4059,74070,2
Harstad9359,69377,5
Moss26059,525973,2
Nannestad7659,47669,1
Klepp12459,312472,9
Søndre Land1659,31684,2
Åsnes1659,31672,7
Oslo9 18059,29 13071,2
Nome4559,24572,6
Målselv1359,11372,2
Østensjø59158,700,0
Mandal6858,66873,1
Os9658,59269,2
Sveio2458,52470,6
Nord-Fron1458,31473,7
Grimstad10758,210768,2
Ullensvang2558,12575,8
Hol2558,12571,4
Løten2958,02978,4
Sortland3357,93368,8
Rissa1157,91164,7
Norddal1157,91173,3
Eid1157,91168,8
Flesberg1157,91164,7
Sør-Aurdal1157,91184,6
Øygarden1557,71568,2
3057,73076,9
Rælingen15057,715073,2
Tromsø30357,629969,4
Arendal25057,524970,1
Askøy8257,38268,9
Vennesla5557,35470,1
Fosnes457,14100,0
Melhus3257,13271,1
Høyanger1657,11680,0
Bokn457,1457,1
Kviteseid857,1888,9
Tynset2057,11976,0
Ullern18457,100,0
Odda3756,93670,6
Fjell8756,98766,4
Modum7156,86863,6
Kongsvinger8856,88667,2
Radøy2156,82177,8
Rauma1756,71768,0
Skien38956,638569,6
Narvik7356,67269,2
Grong1356,51365,0
Kristiansund13056,512968,3
Vestre Toten4056,34069,0
Nærøy956,3969,2
Marnardal956,3960,0
Ringsaker12256,212269,7
Bergen1 73556,11 72869,3
Asker43956,043766,8
Lillehammer12455,912267,4
Ballangen1055,61066,7
Herøy1055,61076,9
Verran1055,61083,3
Klæbu1555,61565,2
Rakkestad5055,64966,2
Porsgrunn15455,415164,8
Midtre Gauldal2655,32578,1
Grünerløkka70755,300,0
Hole2155,32172,4
Sørum12455,112466,7
Hobøl2755,12771,1
Gamle Oslo89955,000,0
Andøy1754,81680,0
Hemsedal1754,81760,7
Gran5154,85066,7
Tønsberg19254,719071,4
Nordreisa654,5675,0
Fyresdal654,5555,6
Lardal654,5675,0
Holmestrand3654,53667,9
Tvedestrand3154,43172,1
Tysvær3854,33760,7
Sarpsborg43454,342965,0
Fauske2054,12064,5
Time9554,09566,9
Frogner35953,600,0
Haram6853,56764,4
Sogndal2353,52374,2
Våler2353,52360,5
Gjesdal7153,47165,7
Hamarøy853,3753,8
Lunner2453,32363,9
Vågsøy3353,23367,3
Ålesund19653,019664,1
Rennesøy2952,72960,4
Tjøme2052,62064,5
Re3052,63056,6
Fredrikstad50452,650261,7
Nordstrand26852,500,0
Sagene42352,400,0
Karmøy14352,414162,9
Bjerke64652,300,0
Sandefjord28752,228562,8
Enebakk5052,15061,7
Eidsberg7552,17460,2
Sande4051,94062,5
Sandnes63251,662863,9
Kvinnherad4851,64866,7
Nøtterøy7651,47561,0
Ål2151,22161,8
Jevnaker2351,12363,9
Haugesund22851,022860,8
Ringerike16050,616058,8
Frogn5550,55561,1
11450,411463,3
Karlsøy750,0763,6
Meløy1050,01055,6
Grane450,0457,1
Flatanger450,0480,0
Meldal850,0861,5
Smøla550,0562,5
Sandøy850,0857,1
Balestrand1250,01263,2
Vik1550,01565,2
Samnanger550,0555,6
Ulvik650,0654,5
Stavanger1 09850,01 09160,4
Kvinesdal2050,02062,5
Lindesnes2850,02863,6
Sauherad1850,01866,7
Åmot850,0857,1
Sør-Odal1750,01661,5
Hurdal650,0660,0
Røyken8649,78563,4
Stjørdal5849,65759,4
Songdalen4649,54664,8
Lyngdal3549,33560,3
Fræna2948,32961,7
Gausdal1248,01260,0
Søgne3547,93556,5
Kvam3447,93459,6
Aurskog-Høland5147,75159,3
Marker1047,61055,6
Nordre Land1947,51963,3
Os947,4964,3
Randaberg4347,34356,6
Aukra1446,71453,8
Gloppen1446,71460,9
Askvoll746,7758,3
Horten13146,513154,1
Surnadal646,2650,0
Trysil2446,22259,5
Hemnes1145,81164,7
Luster1145,81157,9
Sørreisa545,5562,5
Lærdal545,5555,6
Fusa945,0956,3
Hareid3444,73452,3
Tysnes444,4444,4
Råde1644,41653,3
Fet4544,14451,2
Meland2244,02152,5
Malvik2943,92955,8
Halden12743,612451,0
Skaun1142,31152,4
Porsanger541,7550,0
Austrheim1041,71052,6
Lødingen1241,41248,0
Svelvik2140,42148,8
Gratangen440,0457,1
Hornindal440,04100,0
Aurland440,0444,4
Nesodden5040,05056,2
Vestre Aker17439,300,0
Osterøy2539,12548,1
Overhalla838,1857,1
Saltdal937,5950,0
Leirfjord736,8741,2
Øksnes836,4853,3
Selbu436,4444,4
Hægebostad836,4847,1
Jølster1336,11348,1
Sula2635,62642,6
Vindafjord3333,73343,4
Hattfjelldal433,3440,0
Bjugn433,3450,0
Eide533,3545,5
Gaular633,3640,0
Våler533,3541,7
Austevoll1332,51340,6
Sirdal631,6538,5
Nord-Aurdal1531,31540,5
Trøgstad929,0940,9
Fitjar525,0535,7
Frosta420,0421,1
Nesseby00,000,0
Tana00,000,0
Berlevåg00,000,0
Gamvik00,000,0
Lebesby00,000,0
Karasjok00,000,0
Kvalsund00,000,0
Loppa00,000,0
Vardø00,000,0
Kvænangen00,000,0
Kåfjord40,040,0
Torsken00,000,0
Lavangen00,000,0
Bjarkøy00,000,0
Skånland00,000,0
Værøy00,000,0
Røst00,000,0
Evenes00,000,0
Tjeldsund00,000,0
Beiarn00,000,0
Rødøy00,000,0
Lurøy00,000,0
Dønna00,000,0
Vevelstad00,000,0
Vega00,000,0
Sømna00,000,0
Bindal00,000,0
Leka00,000,0
Høylandet00,000,0
Namsskogan00,000,0
Røyrvik00,000,0
Lierne00,000,0
Snåsa00,000,0
Namdalseid00,000,0
Mosvik00,000,0
Tydal00,000,0
Rennebu00,000,0
Osen00,000,0
Agdenes00,000,0
Ørland00,000,0
Snillfjord00,000,0
Halsa00,000,0
Rindal00,000,0
Nesset00,000,0
Naustdal00,000,0
Masfjorden00,000,0
Fedje00,000,0
Modalen00,000,0
Granvin00,000,0
Jondal00,000,0
Utsira00,000,0
Kvitsøy00,000,0
Audnedal00,000,0
Åseral00,000,0
Tokke00,000,0
Nissedal00,000,0
Hjartdal00,000,0
Hof00,000,0
Flå00,000,0
Lom00,000,0
Folldal00,000,0
Rendalen00,000,0
Nord-Odal00,000,0
Rømskog00,000,0
Aremark00,000,0
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: BarnehageProfilen
  Dekningsgrad for minoritetsbarn 0-5 år. Prosent. 2012
The chart showing Private series.
     
Nord-Norge har den høyeste barnehagedekningen for minoritetsbarn med 78 prosent i aldersgruppen 1-5 år. Vestlandet hadde den laveste dekningen med 66 prosent av minoritetsbarna i barnehage i 2012. 
En del kommuner er registrert med en dekningsgrad over 100 prosent. Det kan skyldes at minoritetsbarna går i barnehage otenfor bostedskommunen - eller kanskje også feilrapportering....
  På fylkesbasis har Nordland og Hedmark størst andel minoritetsbarn 1-5 år i barnehager med hhv. 81,5 og 75,9 prosent. Lavest andel finner vi i Østfold og Rogaland med hhv. 59,5 og 62,5 prosent.
     
Tabell 2. Antall barn 0-5 år  i barnehage og dekningsgrad - etter bakgrunn. 2012
Region 
Antall barn etter bakgrunn 
Dekningsgrad etter bakgrunn. Prosent 
Etnisk norske 
Fra minoriteter (Descending)
Etnisk norske 
Fra minoriteter 
Oslo26 7349 18073,959,2
Bergen13 4031 73579,556,1
Alna1 1931 45657,666,4
Trondheim9 8821 10482,563,1
Stavanger6 7651 09882,050,0
Søndre Nordstrand1 0421 09555,368,4
Drammen2 55798375,268,5
Bærum6 28097981,060,6
Stovner42692442,262,9
Gamle Oslo1 83989967,455,0
Grorud59675353,562,6
Grünerløkka1 96670774,655,3
Kristiansand4 45366280,960,2
Bjerke1 20464666,052,3
Sandnes4 04363276,851,6
Østensjø2 31559169,558,7
Skedsmo2 32254080,260,5
Fredrikstad3 44250481,852,6
Asker3 02743983,456,0
Sarpsborg2 35243478,154,3
Sagene1 61142372,052,4
Lørenskog1 64441883,277,4
Skien2 27538977,856,6
Nordre Aker3 42137191,073,6
Frogner1 90135985,953,6
St. Hanshaugen1 63933094,366,3
Ullensaker1 99632485,466,8
Tromsø4 26530385,357,6
Sandefjord1 98828783,052,2
Larvik1 96727081,160,4
Nordstrand2 76526877,152,5
Sola1 63626287,363,3
Moss1 30326078,559,5
Arendal2 12425078,357,5
Lier1 27624783,968,6
Nedre Eiker1 07223871,573,9
Haugesund1 74822879,751,0
Ski1 60521279,862,7
Kongsberg1 44419989,061,8
Ålesund2 56219685,953,0
Bodø2 84319280,369,1
Tønsberg1 97319278,954,7
Ullern2 00618486,857,1
Ås1 00017585,565,5
Vestre Aker2 81017477,139,3
Hamar1 25517181,063,3
Gjøvik1 30917078,962,0
Ringerike1 23916080,350,6
Porsgrunn1 71915485,755,4
Askim66915474,562,3
Rælingen90015081,757,7
Karmøy2 42214378,152,4
Oppegård1 46013981,864,7
Horten1 20613178,746,5
Kristiansund1 16113079,856,5
Halden1 34012777,543,6
Klepp1 18912479,159,3
Lillehammer1 22912484,255,9
Sørum97612480,955,1
Ringsaker1 61112278,356,2
Eidsvoll1 27511982,760,1
Nittedal1 31511983,359,8
1 10211471,150,4
Stord1 02110778,261,5
Grimstad1 18810781,458,2
Elverum97610780,862,9
Vestby91710681,363,1
Molde1 31410282,561,1
Os1 2149680,158,5
Time1 1329574,554,0
Harstad1 2169379,859,6
Øvre Eiker8719276,962,2
Flora6108877,170,4
Kongsvinger7528882,656,8
Fjell1 5188781,456,9
Eigersund7748775,561,3
Rana1 3198679,369,4
Røyken1 1088681,649,7
Alta1 1588477,061,8
Askøy2 0608282,157,3
Nes9817978,860,3
Hammerfest5667886,161,4
Stryn3517682,267,9
Nøtterøy1 0407681,751,4
Nannestad5867678,159,4
Eidsberg4777582,852,1
Namsos7047483,174,0
Bømlo6927482,566,1
Stokke5667478,863,2
Narvik8867377,756,6
Gjesdal7017173,653,4
Modum5687176,256,8
Steinkjer1 1316983,860,0
Kragerø4116979,073,4
Haram3916877,953,5
Mandal8266878,458,6
Rygge6706882,464,2
Østre Toten5916776,167,0
Strand7356575,562,5
Stange9476582,964,4
Førde8356380,861,2
Levanger1 1225986,062,8
Ulstein4485987,379,7
Stjørdal1 3765882,149,6
Hadsel3275776,474,0
Vestvågøy5355778,978,1
Lindås8915779,662,6
Voss6915675,971,8
Frøya1825575,864,0
Vennesla8135574,257,3
Bamble6275578,463,2
Frogn7565581,950,5
Sykkylven3945483,561,4
Vadsø2655385,2100,0
Notodden5855282,962,7
Hurum4105280,464,2
Herøy4735181,777,3
Gran6015181,854,8
Aurskog-Høland7305178,347,7
Ørsta5955078,486,2
Enebakk6285077,452,1
Nesodden1 0445086,040,0
Rakkestad3395078,355,6
Lenvik6224979,764,5
Verdal8014981,776,6
Tinn2624985,192,5
Kvinnherad7134881,051,6
Vågan3834676,663,9
Volda4824687,086,8
Songdalen3104668,749,5
Sør-Varanger4854583,060,8
Flekkefjord4274572,670,3
Nome2444575,359,2
Fet5794578,744,1
Alstahaug3354380,568,3
Brønnøy4084377,687,8
Randaberg6184380,147,3
Birkenes3014171,8105,1
Gjerdrum3784188,970,7
Lillesand5864077,359,7
Sande4604077,451,9
Vestre Toten5694079,756,3
Orkdal7053984,667,2
Vefsn6213877,766,7
Sund4363877,267,9
Tysvær6743878,954,3
Farsund4823880,963,3
Risør2743875,3115,2
Øyer2053882,074,5
Odda2873782,756,9
Holmestrand4793677,354,5
Giske5083582,371,4
Stranda1823580,967,3
Lyngdal4993581,849,3
Søgne6343577,847,9
Gol1843577,663,6
Hareid2623478,944,7
Kvam3993478,447,9
Sortland5433381,057,9
Sunndal2853382,482,5
Vågsøy2963377,353,2
Vindafjord4503375,133,7
Melhus9433280,957,1
Årdal2313279,460,4
Hjelmeland1493279,369,6
Oppdal3333181,273,8
Hitra1643181,667,4
Froland3143168,975,6
Tvedestrand2753178,854,4
2883081,657,7
Re5073082,052,6
Malvik8062979,843,9
Fræna4682973,648,3
Vestnes3022980,564,4
Rennesøy3182975,752,7
Løten3182974,658,0
Lindesnes2782879,450,0
Nesna832786,590,0
Hobøl2422783,455,1
Midtre Gauldal2912676,455,3
Hemne2102679,5162,5
Sula5562681,235,6
Etne2072675,083,9
Finnøy1572678,565,0
Lund1652674,0108,3
Bremanger1622577,983,3
Osterøy3652572,739,1
Ullensvang1472578,658,1
Evje og Hornnes1702571,162,5
Hol1422584,058,1
Båtsfjord632469,270,6
Sveio3512476,858,5
Andebu2682473,861,5
Lunner4692481,453,3
Trysil2592484,446,2
Sogndal4152381,953,5
Jevnaker2792372,551,1
Våler2622378,953,5
Bardu2272281,495,7
Røros2212278,975,9
Meland5052275,944,0
Inderøy3332180,0140,0
Sande832170,361,8
Radøy2442170,956,8
Drangedal1622172,670,0
Svelvik2892184,340,4
Ål2372182,951,2
Nes1172184,260,0
Hole3352173,555,3
Kvæfjord1142067,966,7
Fauske4182079,954,1
Vikna2672087,369,0
Skodje2902075,766,7
Sauda2382081,280,0
Kvinesdal3132072,150,0
Tjøme1692076,552,6
Ringebu1792079,971,4
Tynset3112087,157,1
Eidskog2082071,569,0
Spydeberg3012080,966,7
Aure1401976,582,6
Vestre Slidre1021978,5118,8
Nordre Land3011982,547,5
Tingvoll1311878,981,8
Averøy2891877,960,0
Sauherad1671869,950,0
Dovre941875,8128,6
Andøy2101777,854,8
Rauma3561777,156,7
Ørskog1021770,877,3
Åmli621766,794,4
Vinje1701779,865,4
Hemsedal1281786,554,8
Sel2441778,065,4
Tolga751781,5106,3
Sør-Odal3211778,750,0
Høyanger1821682,457,1
Suldal2091681,069,6
Søndre Land2181678,459,3
Åsnes2421674,959,3
Grue1611676,788,9
Råde3471682,644,4
Nordkapp1361584,065,2
Klæbu3861580,855,6
Vik1161580,650,0
Gulen861584,371,4
Øygarden2671576,157,7
Bjerkreim1771581,262,5
Nord-Aurdal2611577,931,3
Engerdal461583,6150,0
Aukra1721477,846,7
Gloppen2771481,046,7
Vaksdal1991474,560,9
Bygland411483,7140,0
Gjerstad961478,070,0
Vang611487,166,7
Nord-Fron2411478,258,3
Målselv3441381,959,1
Steigen921378,6144,4
Grong1061379,756,5
Midsund1001379,461,9
Jølster1961386,036,1
Austevoll3161378,832,5
Seljord1291375,068,4
Øystre Slidre1411384,465,0
Sør-Fron1431375,792,9
Skiptvet1981381,165,0
Lødingen721272,741,4
Balestrand511292,750,0
Bykle401285,180,0
Gausdal2731279,848,0
Hemnes2251180,445,8
Meråker901176,364,7
Skaun5091176,842,3
Rissa3211177,957,9
Norddal701178,757,9
Eid3371182,457,9
Luster2491176,945,8
Iveland631163,073,3
Flesberg1151168,057,9
Sigdal1501179,864,7
Sør-Aurdal1281180,557,9
Ballangen1081073,555,6
Gildeskål871089,766,7
Meløy3181076,450,0
Herøy751085,255,6
Verran921078,655,6
Stordal461076,771,4
Vanylven1271078,983,3
Austrheim1441092,341,7
Krødsherad1021075,076,9
Alvdal1181071,571,4
Stor-Elvdal871071,971,4
Marker1451074,747,6
Hasvik42982,460,0
Skjervøy113977,960,0
Sørfold65972,2128,6
Saltdal235985,537,5
Nærøy215969,456,3
Hyllestad44986,381,8
Fusa171977,045,0
Marnardal138981,756,3
Vegårshei116977,990,0
Os72982,847,4
Trøgstad242976,129,0
Lyngen118877,6114,3
Salangen99882,572,7
Moskenes34864,2100,0
Øksnes177876,036,4
Hamarøy62876,553,3
Træna21880,861,5
Overhalla213877,238,1
Holtålen78877,280,0
Meldal169870,150,0
Sandøy62881,650,0
Eidfjord38886,466,7
Hægebostad77867,536,4
Valle60892,3114,3
Kviteseid85874,657,1
Siljan137878,366,7
Rollag47882,588,9
Åmot210883,350,0
Måsøy39776,577,8
Karlsøy68777,350,0
Balsfjord232777,663,6
Berg31777,563,6
Leirfjord87766,436,8
Leksvik212788,370,0
Askvoll125776,746,7
Skjåk79776,070,0
Nordreisa246674,854,5
Storfjord74672,5100,0
Flakstad32659,375,0
Surnadal260683,646,2
Gaular165678,633,3
Leikanger117678,560,0
Ulvik41680,450,0
Forsand75682,4100,0
Sokndal182666,7120,0
Sirdal108685,731,6
Fyresdal53677,954,5
Lardal114678,154,5
Vågå160670,860,0
Lesja98683,866,7
Hurdal119673,050,0
Porsanger160579,241,7
Tranøy69586,362,5
Sørreisa166576,145,5
73569,583,3
Tysfjord81584,462,5
Roan25564,183,3
Åfjord112578,383,3
Smøla92576,050,0
Gjemnes126584,662,5
Eide191573,533,3
Selje108575,071,4
Fjaler145578,483,3
Lærdal103583,145,5
Solund26576,571,4
Samnanger124573,850,0
Fitjar149570,625,0
Nore og Uvdal103589,662,5
Våler139573,933,3
Hvaler186583,871,4
Kautokeino157475,8100,0
Kåfjord82471,90,0
Dyrøy44474,680,0
Gratangen35474,540,0
Ibestad40488,980,0
Hattfjelldal63482,933,3
Grane59488,150,0
Flatanger34470,850,0
Fosnes23492,057,1
Frosta130486,120,0
Selbu186480,536,4
Bjugn248472,133,3
Hornindal59481,940,0
Aurland79497,540,0
Tysnes113474,344,4
Bokn41485,457,1
Etnedal63485,1100,0
Nesseby45070,30,0
Tana121078,60,0
Berlevåg45093,80,0
Gamvik35067,30,0
Lebesby46066,70,0
Karasjok123076,90,0
Kvalsund38066,70,0
Loppa23067,60,0
Vardø80082,50,0
Kvænangen40069,00,0
Torsken35072,90,0
Lavangen60080,00,0
Bjarkøy1200,00,0
Skånland147081,20,0
Værøy40087,00,0
Røst26074,30,0
Evenes48061,50,0
Tjeldsund51072,90,0
Beiarn37094,90,0
Rødøy57067,10,0
Lurøy102081,00,0
Dønna69082,10,0
Vevelstad17089,50,0
Vega50082,00,0
Sømna104091,20,0
Bindal64079,00,0
Leka18075,00,0
Høylandet85087,60,0
Namsskogan40078,40,0
Røyrvik20060,60,0
Lierne56078,90,0
Snåsa105090,50,0
Namdalseid79072,50,0
Mosvik000,00,0
Tydal33084,60,0
Rennebu98077,80,0
Osen52092,90,0
Agdenes74088,10,0
Ørland258080,40,0
Snillfjord27069,20,0
Halsa59071,10,0
Rindal91073,40,0
Nesset124073,40,0
Naustdal157086,70,0
Masfjorden84075,70,0
Fedje19079,20,0
Modalen330126,90,0
Granvin35081,40,0
Jondal45081,80,0
Utsira8066,70,0
Kvitsøy31093,90,0
Audnedal93065,50,0
Åseral39081,30,0
Tokke113084,30,0
Nissedal77074,00,0
Hjartdal69079,30,0
Hof166089,20,0
Flå36076,60,0
Lom85081,70,0
Folldal82084,50,0
Rendalen87085,30,0
Nord-Odal209073,60,0
Rømskog31088,60,0
Aremark57076,00,0
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: BarnehageProfilen
  Antall minoritetsbarn i barnehagene. 2012
The chart showing Private series.
     
På landsbasis var 10,8 prosent av barnehagebarna fra minoriteter i 2012 - og av fylkene har barnehagene i Oslo den høyeste andelen minoritetsbarn med 24 prosent. Derimot var andelen i Nord-Trøndelag bare 4,5 prosent og i Troms 5,5 prosent.
Landsdelen Nord-Norge hadde lavest andel minoritetsbarn i barnehagene med 6,0 prosent, mens andelen i Oslofjordregionen var på 15,6 prosent.
  I bydelskommunen Stovner i Oslo har hele 66 prosent av barna minoritetsbakgrunn.
På den annen side finner vi mer enn 50 kommuner i landet uten et eneste minoritetsbarn i barnehagene.
 
Tabell 3. Barn i barnehage etter bakgrunn. Etnisk norske og fra minoriteter. Antall og andel. 2012
Region 
Andel barn etter bakgrunn. Prosent 
Etnisk norske 
Fra minoriteter (Descending)
Stovner31,668,4
Grorud44,255,8
Alna45,055,0
Søndre Nordstrand48,851,2
Bjerke65,134,9
Gamle Oslo67,232,8
Drammen72,227,8
Båtsfjord72,427,6
Træna72,427,6
Grünerløkka73,626,4
Oslo74,425,6
Bygland74,525,5
Engerdal75,424,6
Nesna75,524,5
Frøya76,823,2
Bykle76,923,1
Åmli78,521,5
Sagene79,220,8
Østensjø79,720,3
Lørenskog79,720,3
Sande79,820,2
Moskenes81,019,0
Balestrand81,019,0
Skedsmo81,118,9
Askim81,318,7
Vang81,318,7
Tolga81,518,5
Berg81,618,4
Nedre Eiker81,818,2
Stordal82,117,9
Stryn82,217,8
Hjelmeland82,317,7
Hasvik82,417,6
Eidfjord82,617,4
Hyllestad83,017,0
St. Hanshaugen83,216,8
Vadsø83,316,7
Roan83,316,7
Moss83,416,6
Lier83,816,2
Stranda83,916,1
Solund83,916,1
Dovre83,916,1
Gol84,016,0
Hitra84,115,9
Frogner84,115,9
Flakstad84,215,8
Tinn84,215,8
Vestre Slidre84,315,7
Øyer84,415,6
Sarpsborg84,415,6
Nome84,415,6
Måsøy84,815,2
Nes84,815,2
Hol85,015,0
Kvæfjord85,114,9
Ås85,114,9
Iveland85,114,9
Gulen85,114,9
Hadsel85,214,8
Fosnes85,214,8
Haram85,214,8
Skien85,414,6
Rollag85,514,5
Ullensvang85,514,5
Kragerø85,614,4
Lødingen85,714,3
Ørskog85,714,3
Rælingen85,714,3
Finnøy85,814,2
Ullensaker86,014,0
Stavanger86,014,0
Sola86,213,8
Lund86,413,6
Eidsberg86,413,6
Norddal86,413,6
Sandnes86,513,5
Bærum86,513,5
Bremanger86,613,4
Kristiansand87,112,9
Songdalen87,112,9
Rakkestad87,112,9
Evje og Hornnes87,212,8
Fredrikstad87,212,8
Ulvik87,212,8
Gjerstad87,312,7
Asker87,312,7
Sandefjord87,412,6
Flora87,412,6
Steigen87,612,4
Risør87,812,2
Årdal87,812,2
Sørfold87,812,2
Kongsberg87,912,1
Hammerfest87,912,1
Tingvoll87,912,1
Larvik87,912,1
Sykkylven87,912,1
Hamar88,012,0
Birkenes88,012,0
Aure88,111,9
Herøy88,211,8
Valle88,211,8
Hemsedal88,311,7
Ski88,311,7
Ulstein88,411,6
Stokke88,411,6
Haugesund88,511,5
Midsund88,511,5
Gjøvik88,511,5
Hareid88,511,5
Nannestad88,511,5
Drangedal88,511,5
Bergen88,511,5
Vik88,511,5
Ringerike88,611,4
Hamarøy88,611,4
Sandøy88,611,4
Odda88,611,4
Alstahaug88,611,4
Sørum88,711,3
Hurum88,711,3
Etne88,811,2
Modum88,911,1
Os88,911,1
Hemne89,011,0
Grong89,110,9
Meråker89,110,9
Vågan89,310,7
Tjøme89,410,6
Arendal89,510,5
Flatanger89,510,5
Kongsvinger89,510,5
Sunndal89,610,4
Vestby89,610,4
Gildeskål89,710,3
Stor-Elvdal89,710,3
Gratangen89,710,3
Østre Toten89,810,2
Fyresdal89,810,2
Tvedestrand89,910,1
Eigersund89,910,1
Kristiansund89,910,1
Ringebu89,910,1
Trondheim90,010,0
Hobøl90,010,0
Vågsøy90,010,0
Nordkapp90,19,9
Elverum90,19,9
Verran90,29,8
Horten90,29,8
Gjerdrum90,29,8
Nordre Aker90,29,8
Herøy90,39,7
Sauherad90,39,7
Bømlo90,39,7
Vestvågøy90,49,6
Øvre Eiker90,49,6
Brønnøy90,59,5
Flekkefjord90,59,5
Namsos90,59,5
Stord90,59,5
Klepp90,69,4
90,69,4
Hægebostad90,69,4
90,69,4
Karlsøy90,79,3
Holtålen90,79,3
Rygge90,89,2
Gjesdal90,89,2
Lillehammer90,89,2
Seljord90,89,2
Lindesnes90,89,2
Ibestad90,99,1
Vinje90,99,1
Røros90,99,1
Grue91,09,0
Froland91,09,0
Krødsherad91,18,9
Bokn91,18,9
Tønsberg91,18,9
Nordstrand91,28,8
Bardu91,28,8
Eidskog91,28,8
Vestnes91,28,8
Flesberg91,38,7
Volda91,38,7
Oppegård91,38,7
Halden91,38,7
Kviteseid91,48,6
Eidsvoll91,58,5
Oppdal91,58,5
Sør-Varanger91,58,5
Trysil91,58,5
Ballangen91,58,5
Øystre Slidre91,68,4
Ullern91,68,4
Rennesøy91,68,4
Løten91,68,4
Dyrøy91,78,3
Sør-Fron91,78,3
Nittedal91,78,3
Grimstad91,78,3
Porsgrunn91,88,2
Andebu91,88,2
Midtre Gauldal91,88,2
Notodden91,88,2
Ål91,98,1
Skjåk91,98,1
Strand91,98,1
Høyanger91,98,1
Våler91,98,1
Bamble91,98,1
Sund92,08,0
Sande92,08,0
Radøy92,17,9
Sør-Aurdal92,17,9
Kvam92,17,9
Gran92,27,8
Bjerkreim92,27,8
Alvdal92,27,8
Ørsta92,27,8
Sauda92,27,8
Time92,37,7
Jevnaker92,47,6
Narvik92,47,6
Mandal92,47,6
Aukra92,57,5
Storfjord92,57,5
Voss92,57,5
Andøy92,57,5
Salangen92,57,5
Nes92,57,5
Leirfjord92,67,4
Forsand92,67,4
Skjervøy92,67,4
Enebakk92,67,4
Os92,77,3
Farsund92,77,3
Lenvik92,77,3
Vanylven92,77,3
Fet92,87,2
Molde92,87,2
Røyken92,87,2
Vegårshei92,87,2
Suldal92,97,1
Ålesund92,97,1
Harstad92,97,1
Ringsaker93,07,0
Førde93,07,0
Holmestrand93,07,0
Vikna93,07,0
Søndre Land93,26,8
Vindafjord93,26,8
Sigdal93,26,8
Nøtterøy93,26,8
Frogn93,26,8
Svelvik93,26,8
Alta93,26,8
Tranøy93,26,8
Tromsø93,46,6
Vaksdal93,46,6
Vestre Toten93,46,6
Lyngdal93,46,6
Aurskog-Høland93,56,5
Sel93,56,5
Randaberg93,56,5
Austrheim93,56,5
Skodje93,56,5
Marker93,56,5
Giske93,66,4
Stange93,66,4
93,66,4
Osterøy93,66,4
Sveio93,66,4
Lillesand93,66,4
Lyngen93,76,3
Grane93,76,3
Hornindal93,76,3
Vennesla93,76,3
Bodø93,76,3
Kvinnherad93,76,3
Spydeberg93,86,2
Jølster93,86,2
Åsnes93,86,2
Skiptvet93,86,2
Marnardal93,96,1
Rana93,96,1
Tynset94,06,0
Lindås94,06,0
Kvinesdal94,06,0
Hattfjelldal94,06,0
Etnedal94,06,0
Nordre Land94,15,9
Inderøy94,15,9
Hole94,15,9
Averøy94,15,9
Fræna94,25,8
Vestre Aker94,25,8
Tysfjord94,25,8
Lesja94,25,8
Vefsn94,25,8
Verdal94,25,8
Steinkjer94,35,8
Sortland94,35,7
Re94,45,6
Karmøy94,45,6
Siljan94,55,5
Nord-Fron94,55,5
Nord-Aurdal94,65,4
Fjell94,65,4
Tysvær94,75,3
Øygarden94,75,3
Askvoll94,75,3
Sirdal94,75,3
Sogndal94,75,3
Orkdal94,85,2
Søgne94,85,2
Smøla94,85,2
Sør-Odal95,05,0
Fusa95,05,0
Lardal95,05,0
Levanger95,05,0
Leikanger95,14,9
Lunner95,14,9
Aurland95,24,8
Gloppen95,24,8
Hurdal95,24,8
Hemnes95,34,7
Kåfjord95,34,7
Lærdal95,44,6
Nore og Uvdal95,44,6
Nesodden95,44,6
Fauske95,44,6
Rauma95,44,6
Meldal95,54,5
Sula95,54,5
Selje95,64,4
Råde95,64,4
Øksnes95,74,3
Åfjord95,74,3
Luster95,84,2
Gausdal95,84,2
Meland95,84,2
Stjørdal96,04,0
Nærøy96,04,0
Austevoll96,04,0
Samnanger96,13,9
Askøy96,23,8
Gjemnes96,23,8
Klæbu96,33,7
Saltdal96,33,7
Åmot96,33,7
Målselv96,43,6
Overhalla96,43,6
Vågå96,43,6
Trøgstad96,43,6
Gaular96,53,5
Malvik96,53,5
Våler96,53,5
Tysnes96,63,4
Fjaler96,73,3
Rissa96,73,3
Melhus96,73,3
Fitjar96,83,2
Leksvik96,83,2
Sokndal96,83,2
Eid96,83,2
Meløy97,03,0
Porsanger97,03,0
Frosta97,03,0
Balsfjord97,12,9
Sørreisa97,12,9
Hvaler97,42,6
Eide97,42,6
Kautokeino97,52,5
Nordreisa97,62,4
Surnadal97,72,3
Skaun97,92,1
Selbu97,92,1
Bjugn98,41,6
Nesseby100,00,0
Tana100,00,0
Berlevåg100,00,0
Gamvik100,00,0
Lebesby100,00,0
Karasjok100,00,0
Kvalsund100,00,0
Loppa100,00,0
Vardø100,00,0
Kvænangen100,00,0
Torsken100,00,0
Lavangen100,00,0
Bjarkøy100,00,0
Skånland100,00,0
Værøy100,00,0
Røst100,00,0
Evenes100,00,0
Tjeldsund100,00,0
Beiarn100,00,0
Rødøy100,00,0
Lurøy100,00,0
Dønna100,00,0
Vevelstad100,00,0
Vega100,00,0
Sømna100,00,0
Bindal100,00,0
Leka100,00,0
Høylandet100,00,0
Namsskogan100,00,0
Røyrvik100,00,0
Lierne100,00,0
Snåsa100,00,0
Namdalseid100,00,0
Mosvik0,00,0
Tydal100,00,0
Rennebu100,00,0
Osen100,00,0
Agdenes100,00,0
Ørland100,00,0
Snillfjord100,00,0
Halsa100,00,0
Rindal100,00,0
Nesset100,00,0
Naustdal100,00,0
Masfjorden100,00,0
Fedje100,00,0
Modalen100,00,0
Granvin100,00,0
Jondal100,00,0
Utsira100,00,0
Kvitsøy100,00,0
Audnedal100,00,0
Åseral100,00,0
Tokke100,00,0
Nissedal100,00,0
Hjartdal100,00,0
Hof100,00,0
Flå100,00,0
Lom100,00,0
Folldal100,00,0
Rendalen100,00,0
Nord-Odal100,00,0
Rømskog100,00,0
Aremark100,00,0
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: BarnehageProfilen
  Andel minoritetsbarn i barnehagene. Prosent. 2012
The chart showing Private series.
     
   
     
   



Om BarnehageProfilen      Oppdateringer      Regionale inndelinger      Datagrunnlag      Hjelp

Regio AS